Accelera X-Grip N-däcket är speciellt utformat för svåra vinterförhållanden, och erbjuder exceptionell prestanda på snö och is. Detta vinterdäck utan dubbar utmärker sig med sin unika asymmetriska design, kombinerad med fyra längsgående spår och sinusformade lameller, vilket säkerställer maximal säkerhet och grepp.
- Fyra sidospår: De spelar en avgörande roll i den snabba avledningen av vatten och smält snö, vilket minskar risken för vattenplaning.
- Mittmönstret: Designat för att erbjuda exceptionell stabilitet i rakt framåtkörning, denna egenskap förhindrar avvikelser samtidigt som den förbättrar hanterbarheten.
- Tre semi-blockerande ribbor med zigzag-lameller: Dessa element är avgörande för att garantera överlägsen grepp och dragkraft under de mest krävande vinterförhållandena.